Strona główna » Europejscy architekci zaprojektowali wieżę pozyskującą wodę z powietrza

Europejscy architekci zaprojektowali wieżę pozyskującą wodę z powietrza

przez Edyta Sirko

Bez wody nie ma życia, jednak wiele osób bezmyślnie marnotrawi ją zapominając, że jej zasoby są ograniczone. W wielu miejscach na Ziemi woda stanowi deficytowy produkt, a z powodu jej braku umierają ludzie.

Problemem niedostatku wody zajmują się między innymi konstruktorzy i architekci, którzy starają się opracować urządzenia umożliwiające odzyskiwanie wody. Rewolucyjny wynalazek na tym polu należy do europejskich architektów, Włocha Arturo Vittori i Szwajcara Andreasa Voglera. Zaprojektowali i zbudowali oni wieżę Warka Water Tower, która gromadzi wodę pitną dzięki kondensacji wilgoci z powietrza, dzięki właściwościom włókien polipropylenu.Wieża Warka Water gromadzi wilgoć, która naturalnie unosi się w powietrzu i jest w stanie dziennie wytworzyć zapas nawet 100 litrów. Struktura konstrukcji jest całkowicie przyjazna  środowisku naturalnemu, ponieważ tworzy ją bambus oraz plastik pozyskany w procesie recyklingu. Wieża liczy aż 10 metrów wysokości.

Warka Water Tower jest projektem skierowanym do społeczności wiejskich, które żyją na terenach z ograniczonym dostępem do wody pitnej. Jednym z krajów, który jako pierwszy zainwestował w ten wynalazek jest Etiopia. W tamtym rejonie Afryki susza dotkliwie dotyka tysiące wiosek, przez co ludzie codziennie pokonują wielokilometrowe dystanse, by pozyskać coś do picia.

Powiązane artykuły