Strona główna » Podwójny międzynarodowy sukces biura projektowego z Gdańska

Podwójny międzynarodowy sukces biura projektowego z Gdańska

przez Redakcja

Pracownia Design Anatomy została podwójnym laureatem jednego z najważniejszych europejskich konkursów, European Property Awards, w kategoriach Public Service Interior oraz Office Interior. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych profesjonalistom związanym z branżą wnętrzarską oraz nieruchomościami. European Property Awards stanowi europejską część konkursu International Property Awards, którego początki sięgają 1993 roku.

Twórcza interpretacja, intrygujący design i holistyczne podejście do potrzeb użytkowników przestrzeni od lat wyróżniają projekty biura Design Anatomy, na co dzień współpracujący z Olivią Centre. Tym razem jury International Property Awards doceniło aż dwa projekty biur stworzone dla LPP Contact Center oraz Deribit.

Pierwszy ze zwycięskich projektów jest szczególny. Celem Design Anatomy było zaprojektowanie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla ponad 90 osób, których codzienna praca polega na udzielaniu telefonicznego wsparcia klientom. W contact center dziesiątki osób mówią jednocześnie i to w kilkunastu językach. Zaprojektowane wnętrza są przytulne, a stanowiska pracy rozproszone na powierzchni, zatapiają się w zieleni i miękkości paneli akustycznych, które pochłaniają gwar prowadzonych rozmów. Istotnym elementem koncepcji są indywidualnie zaprojektowane patchworkowe panele akustyczne – różnorodnością barw, tekstur i wzorów tkanin tworzą poszczególne strefy biura, nawiązując do branży klienta.

To cenna nagroda dla całego naszego zespołu oraz idealne zwieńczenie tematu, w którym sami postawiliśmy sobie wysoką poprzeczkę, ale też dowód na to, że warto wychodzić poza konwencjonalne rozwiązania – mówi Anna Branicka, główny architekt w pracowni Design Anatomy.

Zastosowana w pomieszczeniach zieleń ma właściwości oczyszczające powietrze i stabilizujące mikroklimat, co pozytywnie działa na samopoczucie użytkowników. W tym projekcie plan działania wyznaczyła akustyka. Na podstawie analizy i symulacji zespół Design Anatomy zaproponował optymalny, rozproszony układ stanowisk pracy. Każda ze stref została przemyślana tak, by każdemu zapewnić komfort pracy. Biurka zostały stworzone specjalnie dla tego projektu, we współpracy z firmą Nowy Styl, która również ma swoją siedzibę w Olivii Centre.

Zależało nam na zapewnieniu naszym pracownikom warunków neutralizujących niełatwy charakter pracy w dziale contact center. Duże natężenie rozmów, potrzeba zapewnienia dobrych warunków akustycznych do obsługi klientów, a przy tym wysoka dynamika pracy i konieczność zachowania skupienia oraz koncentracji były nie lada wyzwaniem dla projektantów. Przestrzeń spełniła wszystkie te wymogi. Wypełnienie jej sporą ilością zieleni nadało projektowi dodatkowego kolorytu. Bardziej domowy i przyjazny charakter miejsca pracy to duży atut zwłaszcza w obszarze contact center rzadko kojarzonym z tak estetycznie zaaranżowaną przestrzenią. Dopełniające całość elementy z drewna, tkanin i stali stanowią idealną kompozycję dla naszych wnętrz, w których, muszę przyznać, pracuje się szczególnie przyjemnie – mówi Dawid Telepski, dyrektor contact center w LPP.

Druga nagroda dla Design Anatomy w dwóch kategoriach Public Service Interior oraz Office Interior for Poland została przyznana za projekt biura dla Deribit – wywodzącej się z Amsterdamu firmy działającej na rynku blockchain.

Każda nagroda w tym konkursie jest dla nas wielkim powodem do dumy i dowodem, że nasze podejście w projektowaniu nastawione na człowieka i jego potrzeby ma sens i jest doceniane przez światowych ekspertów – mówią architekci pracowni Design Anatomy.

Nagrodzone biuro Deribit znajduje się na 31 piętrze Olivia Star – najwyższego budynku w północnej Polsce. Ma niepowtarzalny widok na Zatokę Gdańską, Gdańsk i Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Naturalnym dla nas było wykorzystanie tak spektakularnego widoku i przedłużenie go, „wciągniecie do wnętrza”. Cała gama kolorystyczna i materiałowa opiera się na inspiracjach zaczerpniętych z panoramy za oknem. Układ funkcjonalny był inspirowany urbanistyką miasta: ze strefą social heart w centrum, miejscami spotkań w pobliżu i strefami cichymi na peryferiach. Wszystko zanurzone w zieleni i naturalnych materiałach w myśl idei biophillic design – odpowiada Justyna Biłat zapytana o inspiracje towarzyszące zespołowi podczas pracy.

Główną wytyczną klienta było, aby biuro w jak najwyższym stopniu wspierało dobrostan pracowników. Projektanci Design Anatomy wprowadzili rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, dużą liczbę żywych roślin (blisko 1000), wygodne i różnorodne meble do pracy, spotkań i relaksu oraz przyjemne, strefowane oświetlenie. Różnorodność przestrzeni sprawia, że każdy użytkownik biura może znaleźć dla siebie strefę idealną.

Gratulujemy zespołowi Design Anatomy wyjątkowej kreatywności w modernizacji naszego biur. Zaprojektowane innowacyjne elementy projektu tworzą dynamiczną, motywującą i inspirującą przestrzeń do pracy dla naszych kolegów. – mówi Beaudine Zonjee z holenderskiej centrali firmy Deribit.

To nie pierwsze nagrody gdańskiej pracowni. Wśród licznych laurów, które zespół zdobył w ostatnich latach, najważniejszymi są pierwsza nagroda SUPER STAR 2019 w kategoriach „Najlepsze Biuro w Trójmieście” dla projektu biura Nordea oraz „Najlepsza przestrzeń rekreacyjna w Polsce” za projekt dla Sii.

Zespół projektowo-realizacyjny projektu dla LPP: Anna Branicka, Monika Loewenau-Solis, Barbara Wasilewska

Zespół projektowo-realizacyjny projektu dla Deribit: Justyna Biłat, Anna Branicka, Sylwia Jagiełło, Sławomir Szyca

Powiązane artykuły